Analys
Färskt (ej frusen) Vikt: 500 g
Pris: 44:90 per paket = 89:80 kr/kilo. INGEN UPPGIFT OM ENERGIINNEHÅLL!
Gissat: 8:98 kr per 100g som ger 100 kcal =8:98/100 kcal Energianalys
100 gram innehåller 100 kcal. Hela rätten ger 500
kcal, ungefär 1/5 av dagsbehovet för en lågenergikonsument.
Jag kalkylerar alltid med 2400 kcal som dygnsbehov och det motsvarar
då 100 kcal per timma, som ger ett index över vad
matens energikostnad blir, ungefär som man anger vad drar
bilen per mil. Kcal är ju också ett mått på
energi som driver människokroppar, 100 kcal per timma dygnet
runt, för lågenergikonsument.
Denna rätt borde ge mättnad för 5 timmar över
hela dygnet eller 2 ½ timmar om man inte äter på
nätterna.
Klimatanalys
En stort plasttråg, som man utgår ifrån att
någon vill äta på. Saknar omslagsförpackning
med glättigt färgtryck, en fördel. Förpackningen
är alltså relativt OK. Ingen uppgift om varifrån
Falukorven kommer, men troligen svensk. Omöjligt göra
mera analys ur klimatsynpunkt, mer än att alla dessa enportionsförpackningar
inte är önskvärda.
Innehållsanalys
Vägde upp och fann 160 g korv, 65 g sås och 205 g
ris efter uppvärmning. Alltså gick 70 g av i form
av vatten, ursprungligen 275 g förkokt ris.
Uppgifterna på paketet om 17% korv och 24 % ris är
alltså 50 % felaktiga.
Korvinnehållet i hela produkten 160 g. Räknat på
ett genomsnittspris på 25:- kilot för falukorven,
blir det en kostnad på 4:-. Resten – 40:50 faller
då på riset inkl såsen – 340 g, alltså
119:- kilot. Smart sätt att få ut 10 gånger
mer för riset.
Informationsanalys
Omöjligt läsa texten på etiketten, dels beroende
på textstorlek och dels på bristande kontrast.
SAKNAS näringsdeklaration!
SAKNAS energiinnehåll, antal kcal! Oförlåtligt.
Köp inte sådana förpackningar ö h t.

Prisvärdeanalys
8:98 per 100 kcal är ett ganska högt pris, även
om snabbmaten ibland kan komma upp till 15-20:- för samma
energimängd. Inte bland de värsta alltså, men
flera gånger genomsnittet på vår konsumtion.
Väger man in smaken så är det alldeles för
dyrt för att köpa en gång till. Snabbmat är
det ju inte om man inte har micro. 40-45 minuter i ugn på
110 grader.
Genomsnittsvärdet för hela den svenska konsumtionen
ligger närmare 2 kronor per timma. Den här produkten
är alltså ungefär c:a 5 gånger dyrare
än genomsnittet.
Innehållsanalys
Innehåller ett rekord av ingredienser. Orkar inte skriva
av dem alla! Men två stora
MINUS, innehåller glutamat E621 samt palmolja.
För den som ska hålla kolhydraterna så lågt
som möjligt, var inte detta en bra rätt. Hela rätten
ger (gissat) 40-50 g kolhydrater och 25 g protein men bara 10
g fett (äldre behöver mera). Inget för en diabetiker
alltså, som måste hålla dygnskonsumtionen
av kolhydrater under 5 g. UNDERKÄNT
då näringsdeklarationen saknas.
Smakanalys
Korven var väl ingen höjdare, men äter den hellre
rå. Så låg salthalt att man behövde salta
och då blir det ju lätt för mycket. Ingen anledning
köpa färdigkokt ris och betala så mycket. Ingen
drömrätt.
Ingen rätt att längta efter och hoppas slippa sådant
på ett ev. äldreboende eller i ensamhet hemma om
man får leveranser av färdigmat att värma i
mikro.
Slutomdöme
Ett bottennapp verkligen, dessutom utan viktig information.
Typisk "engångsmat", alltså sånt
man inte köper igen. Den får t o m plats på
avsnittet ”Tummen upp eller tummen ner” med 5 tummar
ner!
|