Ett av de mera
raffinerade sätten att lura konsumenter är
att ändra förpackningsstorlek. Vi vet sedan
gammalt att man ibland ändrar innehållet
men inte priset. Men vad vi tar upp här är
exempel på att designa, produktutveckla och ”bekvämlighetsanpassa”
– med målet att upptäcka hur man ska
jämföra för att välja.
Vi
tar här några exempel från marknadsgenomgången
och prisjämförelserna för salt som slutförts
nu. Vanligt fint salt med jod i en 1-kilos kartong kostar
i en butik 4:98 per kilo ( i en annan 7:50 per kilo)
men i 125 grams bordsförpackning i en butik 28:-
och i den andra 41:60. En prisökning på 554 %
eller omvänt en besparing på att köpa
den större förpackningen på 82 %.
I en kryddhylla i en tredje butik hittade vi Santa Maria
bordssalt, 100 g i glasburk för 14:90 vilket
gör ett kilopris på 149:- Det betyder en
prisökning på 3 000 % eller en
besparing om man väljer 1-kilosförpackningen
på 98,7 %.Småförpackningarna är
påfyllningsbara, så vill man ha en så
räcker det ju att köpa en gång och sen
spara sina slantar genom att köpa den största
förpackningen – i rätt butik.
Havssalt kan man få i 2 kg påse för
8:25 per kg, men också finkornigt i samma butik
för 29:80 eller välja förpackning (kvarn)
för upp till 443:35 (löst lock som lätt
tappas bort). Det skyltades ”Endast 39:90 (90
gram), kvarn medföljer”. Kvarnen var värdelös,
malde bara en del av kornen. Betyg 5 tummar ner.
Sen kan man produktutveckla, blanda med vitlök,
rosmarin, chili eller citron och då hamnar man
i nivå mellan 130 och 320 kr per kilo. Eller blanda
med aktivt kol och få ut ända upp till 1150:-
per kilo.
Hela underlaget får man tillgång till som
medlem eller betalande prenumerant.
Kryddor är ett kapitel för sig. De finns
i glasburk eller påse, ja t o m som kvarn. Svartpeppar
t ex finns i påse 20 g, 22 g, 25 g, 70 g,
80 g, och 85 g från 320:- till 117:41 och i glas
med 42 g eller 43 g från 273:25 till 354:- och
i kvarn med 42 g för 616:60. Det är bara att
välja! En komplett översikt kommer i dagarna.
Ett annat exempel från 2006 var Änglamarks
ekologiska havregryn för 19:87 i förpackning
0,750 kg mot 10:90 i 1,5 kg förpackning. En fördyring
med 96 %. Samma havregryn och samma märke i samma
butik och i samma hylla, ganska enkelt att jämföra.
En
produkt där bekvämligheten går först
är vatten i flaska. Bra mineralvatten för
3:- litern hos Willys mot Ramlösa (med mera salt!)
i 0,5 liters flaska för 21:80 per liter i en annan
kedja. Eller i alu-burk på mack för 33:-
litern. Nappflaska (sådan där med sugpropp)
går på 13:90 = 19:85 per liter.
Ett exempel på matfett: Bregott 600 gram för
36:33 per kilo mot 300 gram för 53:- per kilo i
samma butik, en fördyring med 46 % - varför?.
Frödinge ostkaka i 115 g förpackning (med
sylt på bilden bara!) kostade 103:48 per kilo
medan det i 600 g förpackning kostade bara 41:50,
en prisskillnad på 250 %.
Det blir allt vanligare att ”produktutveckla”
och skapa nya "bekväma" produkter, som
kostar 19:90 - 39:90 eller däromkring. Produkter
som lätt slinker med, i vart fall kollar man aldrig
kilopriset/jämförpriset.
Vi konsumenter reagerar t ex inte när grovt salt
i kvarn kostar 39:90. Men jämförpriset var
faktiskt 443:35/kg, men det stod inte angivet. Kvarnen
visade sig vid test dessutom vara värdelös,
gick inte att justera och malde bara en liten del av
saltet, resten kom ut omalt.
Förpackningarnas storlek anpassas så att
produktens pris blir så lågt att det hamnar
i sortimentet där vi inte jämför priser
eller kollar vad det kostar. Dessa produkter kallar
vi ”småprisprodukter”. Ett första
bra exempel är utvecklingen av olika saltblandningar.
Salt kan köpas från under 4 kr/kg upp till
nära 600 kr/kg, men med inblandning av aktivt kol
får man 1150 kr/kg (svart Hawai Perle Noir) men
burken kostade ”bara” 69:-.
Hyllorna för charkprodukter expanderar och säljer
bra. Ofta anpassas vikten så att man inte hamnar
över 30 kr för paketet. Allt förpackat
smörgåspålägg är ett bra
exempel på det. Det slinker bara med. Italiensk
lufttorkad skinka, prosciutto, kommer mer och mer, i
paket om 70 gram och upp till 100 gram och kostar mellan
20 och 30 kr. Kanske skulle många inte köpa
om det stod märkt 269:- /kg eller över 300:-
/kg.
Ofoget att sälja vissa frukter per styck, grape
t ex men inte apelsin, ibland gurka men aldrig tomater,
är också ett medvetet försök att
locka till köp – trots att det inte är
tillåtet.
Ja listan går att göra hur lång som
helst, detta är ett axplock bara, till för
att få upp ögonen på de många
omotiverade prisskillnaderna.
Värt att veta och
jämföra för att välja.
|