Till startsidan Sveriges Konsumenter i Samverkan 
Kampanj: Chicken Race, Salt
2007-08-16, uppdaterad 2007-08-27 Publicerad i SKN nr 65


Chicken Race no 3 - förpackningar

Ett av de mera raffinerade sätten att lura konsumenter är att ändra förpackningsstorlek. Vi vet sedan gammalt att man ibland ändrar innehållet men inte priset. Men vad vi tar upp här är exempel på att designa, produktutveckla och ”bekvämlighetsanpassa” – med målet att upptäcka hur man ska jämföra för att välja.

Vi tar här några exempel från marknadsgenomgången och prisjämförelserna för salt som slutförts nu. Vanligt fint salt med jod i en 1-kilos kartong kostar i en butik 4:98 per kilo ( i en annan 7:50 per kilo) men i 125 grams bordsförpackning i en butik 28:- och i den andra 41:60. En prisökning på 554 % eller omvänt en besparing på att köpa den större förpackningen på 82 %. I en kryddhylla i en tredje butik hittade vi Santa Maria bordssalt, 100 g i glasburk för 14:90 vilket gör ett kilopris på 149:- Det betyder en prisökning på 3 000 % eller en besparing om man väljer 1-kilosförpackningen på 98,7 %.Småförpackningarna är påfyllningsbara, så vill man ha en så räcker det ju att köpa en gång och sen spara sina slantar genom att köpa den största förpackningen – i rätt butik.

Havssalt kan man få i 2 kg påse för 8:25 per kg, men också finkornigt i samma butik för 29:80 eller välja förpackning (kvarn) för upp till 443:35 (löst lock som lätt tappas bort). Det skyltades ”Endast 39:90 (90 gram), kvarn medföljer”. Kvarnen var värdelös, malde bara en del av kornen. Betyg 5 tummar ner.

Sen kan man produktutveckla, blanda med vitlök, rosmarin, chili eller citron och då hamnar man i nivå mellan 130 och 320 kr per kilo. Eller blanda med aktivt kol och få ut ända upp till 1150:- per kilo.

Hela underlaget får man tillgång till som medlem eller betalande prenumerant.

Kryddor är ett kapitel för sig. De finns i glasburk eller påse, ja t o m som kvarn. Svartpeppar t ex finns i påse 20 g, 22 g, 25 g, 70 g, 80 g, och 85 g från 320:- till 117:41 och i glas med 42 g eller 43 g från 273:25 till 354:- och i kvarn med 42 g för 616:60. Det är bara att välja! En komplett översikt kommer i dagarna.

Ett annat exempel från 2006 var Änglamarks ekologiska havregryn för 19:87 i förpackning 0,750 kg mot 10:90 i 1,5 kg förpackning. En fördyring med 96 %. Samma havregryn och samma märke i samma butik och i samma hylla, ganska enkelt att jämföra.

En produkt där bekvämligheten går först är vatten i flaska. Bra mineralvatten för 3:- litern hos Willys mot Ramlösa (med mera salt!) i 0,5 liters flaska för 21:80 per liter i en annan kedja. Eller i alu-burk på mack för 33:- litern. Nappflaska (sådan där med sugpropp) går på 13:90 = 19:85 per liter.

Ett exempel på matfett: Bregott 600 gram för 36:33 per kilo mot 300 gram för 53:- per kilo i samma butik, en fördyring med 46 % - varför?.

Frödinge ostkaka i 115 g förpackning (med sylt på bilden bara!) kostade 103:48 per kilo medan det i 600 g förpackning kostade bara 41:50, en prisskillnad på 250 %.

Det blir allt vanligare att ”produktutveckla” och skapa nya "bekväma" produkter, som kostar 19:90 - 39:90 eller däromkring. Produkter som lätt slinker med, i vart fall kollar man aldrig kilopriset/jämförpriset.

Saltkvarn från Kryddhuset, 39:90, ”kvarn medföljer” Vi konsumenter reagerar t ex inte när grovt salt i kvarn kostar 39:90. Men jämförpriset var faktiskt 443:35/kg, men det stod inte angivet. Kvarnen visade sig vid test dessutom vara värdelös, gick inte att justera och malde bara en liten del av saltet, resten kom ut omalt.

Förpackningarnas storlek anpassas så att produktens pris blir så lågt att det hamnar i sortimentet där vi inte jämför priser eller kollar vad det kostar. Dessa produkter kallar vi ”småprisprodukter”. Ett första bra exempel är utvecklingen av olika saltblandningar. Salt kan köpas från under 4 kr/kg upp till nära 600 kr/kg, men med inblandning av aktivt kol får man 1150 kr/kg (svart Hawai Perle Noir) men burken kostade ”bara” 69:-.

Hyllorna för charkprodukter expanderar och säljer bra. Ofta anpassas vikten så att man inte hamnar över 30 kr för paketet. Allt förpackat smörgåspålägg är ett bra exempel på det. Det slinker bara med. Italiensk lufttorkad skinka, prosciutto, kommer mer och mer, i paket om 70 gram och upp till 100 gram och kostar mellan 20 och 30 kr. Kanske skulle många inte köpa om det stod märkt 269:- /kg eller över 300:- /kg.

Ofoget att sälja vissa frukter per styck, grape t ex men inte apelsin, ibland gurka men aldrig tomater, är också ett medvetet försök att locka till köp – trots att det inte är tillåtet.

Ja listan går att göra hur lång som helst, detta är ett axplock bara, till för att få upp ögonen på de många omotiverade prisskillnaderna.

Värt att veta och jämföra för att välja.


upp