Till startsidan Sveriges Konsumenter i Samverkan 
2007-01-02
Publicerad i SKN nr 49


Varför betala 45 till 51 kronor litern för Risifrutti

En liten engångsförpackning i plast, innehållande 175 g risgrynsgröt med lite bär, kan tyckas billigt och bekvämt. Omräknat i liter/kg skiljer det mellan Willys och Konsum från 45 till 51 kronor per kg.

Alltså kan vi spara genom att välja butik, men också genom att jämföra med
t ex fil eller yoghurt utan tillsatt frukt och då hamnar man på 8:90 och 10:90 per liter. Väljer vi då att själva bestämma mängden frukt/sylt att tillsätta, så gör vi en besparing på runt 35-40 kronor per liter.

Det är väl värt besväret, om vi ska tänka på vår egen ekonomi och inte bara den skenbara bekvämligheten. Mängden sopor blir mindre och ska vi hålla nere koldioxidutsläppen så är inte engångsförpackningar att rekommendera.

Plast är olja! Glöm sedan inte bort att varje krona som vi inte spenderar är en krona sparad för både plånbok och för klotet och klimatet.
upp